הטעויות שעושים מנהלים צעירים

עולם הניהול שינה את פניו בעשורים האחרונים ומתחום שהיה נחלתם הכמעט בלעדית של בעלי מקצוע וותיקים ומנוסים הוא הפך לתחום דינמי שנותן הזדמנויות ליותר אנשים צעירים לצמוח ולהגיע גם תוך שנים מועטות למשרות בכירות. מצד שני, עם ריבוי ההזדמנויות התרבו גם הסיכונים כי המנהלים הצעירים וחסרי הניסיון יעשו טעויות שיכשילו אותם

 

כדי למנוע את הטעויות מראש קיבצנו את עשר הטעויות הנפוצות שעושים מנהלים צעירים וגם איך להימנע מהן:


לדרוש חניכה בתפקיד
מנהלים צעירים שאך נכנסו לתפקידם 'נזרקים לעיתים למים הקרים' תוך שמצפים מהם להציג תוצאות טובות בזמן קצר. לא תמיד הם זוכים לחניכה ורבים מהם מתביישים לבקש אותה וטועים לחשוב כי יסתדרו לבד, 'תוך כדי תנועה'. במקרים כאלה מומלץ לוותר על הבושה ולבקש ממנהל משאבי האנוש או מהמנהל המקצועי הישיר ליווי צמוד או חניכה מאדם מנוסה יותר בארגון או מחוצה לו. 

 

אל תחקו אחרים
לכל מנהל יש סגנון משלו וגם ערכים ניהוליים הם כמו מצפן אישי ומה שמתאים לאחד לא בהכרח מתאים לאחר. מנהלים חסרי ניסיון שמחקים מנהלים אחרים שהכירו, נוטים לעיתים להסתבך עם מערכת כללים שאינה תואמת את אופיים. לכן, לפני שהמנהל החדש מגבש לעצמו סגנון ניהולי משלו הוא צריך להגדיר לעצמו מהם הערכים החשובים לו בתחום עבודת הצוות, מהי מידת האמון שהוא רוכש לחבריו לעבודה, מהו אופי המנהיגות המתאים לאישיותו, מהם הקווים האדומים מבחינתו ליושרה אישית ועוד. רק לאחר שקבע את העקרונות החשובים בעניו, הוא יוכל לגבש לעצמו את הסגנון הניהולי הייחודי שלו שיוביל אותו להצלחה בתפקיד.

 

בלי שינויים מהירים
לעיתים קרובות מנהלים צעירים ממהרים לעשות שינויים מערכתיים שמובילים אותם לטעויות קריטיות בעבודה. כדי למנוע זאת על המנהל הצעיר ללמוד תחילה מה קורה בסביבת העבודה הקרובה וגם בסביבה המקיפה אותה. לאחר מכן עליו לרכוש את אמון העובדים. רק כך הוא יזכה בתמיכתם ויוכל עם הזמן לבצע את השינויים הדרושים בהצלחה.


תיאום ציפיות
ארגונים ומנהלים רבים מעוניינים בכניסתו המהירה והחלקה של המנהל החדש לעבודה אך לא תמיד מבצעים עמו תיאום ציפיות מלא. המנהלים החדשים המעוניינים להשביע רצון במהירות מבלי להטריח יותר מדי את האחראים עליהם, גם הם לא תמיד מודעים לחשיבותו של תהליך כזה. עם זאת תיאום ציפיות מוקדם יאפשר למנהל הצעיר להבין את סדר הקדימויות בעבודה ובמה בדיוק עליו להתרכז, ולכן רצוי לדרוש אותו כמה שיותר מוקדם.

 

להשתלב בפוליטיקה הארגונית
הפוליטיקה הארגונית נתפסת בעיני מנהלים צעירים כעיסוק שלילי ורבים מהם נוטים להתרחק ממנו. למעשה הפוליטיקה תופסת חלק חשוב בהוויה הארגונית ומי שלא ידע כיצד להתנהל בתוכה מקומו בארגון יפגע. בהתאם לכך חשוב שמנהל החדש יבין כי עם השתלבותו בעבודה המקצועית לא פחות חשוב ללמוד להכיר את מוקדי הכוח וההשפעה בארגון, לדעת למי לחבור וכיצד להשתלב נכונה במבנה הארגוני. 

 

בניית צוות
מנהלים חדשים 'יורשים' על פי רוב צוות ותיק שלא בחרו בו או שעליהם לבנות צוות חדש. במקרה של צוות ותיק כדאי לשמור עליו ולא לבצע שינויים פרסונליים בטרם הכיר המנהל היטב את העובדים והבין מהן המשימות שלהם. בבניית צוות חדש כדאי ללמוד תחילה מהם התפקידים הקריטיים בצוות ולעשות את החיבור הנכון בין הכישורים של העובדים הנבחרים לבין מה שמצופה מהצוות בארגון.

 

הצבת יעדים
מנהלים חדשים נוטים לעבוד יותר בשיטת 'כיבוי שריפות' ומתן מענה לבעיות בוערות מאשר לעבוד על פי יעדים. ניהול נכון מחייב עבודה על פי יעדים ואם הם לא הוגדרו מראש, כדאי לפנות למנהל הישיר ולהגדיר יחד את היעדים בצורה ברורה ומדויקת.

 

בעבודה אין חברים
עובדים שקודמו והפכו למנהליהם של מי שהיו עד כה חבריהם לצוות, מתקשים לא פעם לעבור מהסטטוס האישי של 'חבר' לסטטוס המחייב של ה'מנהל'. במקרה כזה מאד חשוב לקבוע גבולות למן ההתחלה ולדאוג כי יישמרו בבירור. ללא גבולות החברות תשתלט על הניהול, עובדה שעלולה להכשיל את המנהל החדש בתפקידו.


 

יחסי אמון
יחסי אמון בין המנהל לאנשי הצוות שלו הם אלמנט חשוב בניהול והם משפיעים מאד על היכולת של המנהל החדש להוביל אותם להצלחות. בניית יחסי אמון בין המנהל לעובדיו מושתתת על יושרה, אמינות, שקיפות, נוהלים ברורים ותקשורת פתוחה.

 

לא להפסיק ללמוד
למידה והתפתחות אישית הם מרכיב חשוב בניהול. מנהלים חדשים ומבריקים נוטים לעיתים להסתמך על הידע שצברו עד כה ועל הצלחותיהם בעבר ומרגע שהתמנו לתפקידם הבכיר הם טועים לחשוב כי יוכלו 'לנוח על זרי הדפנה'. התנהלות כזו מובילה ללא מעט טעויות הן חברתיות והן מקצועיות ולכן חשוב להקפיד שלא להפסיק ללמוד. חשוב ללמוד כל הזמן דברים חדשים על האנשים בסביבת העבודה, ללמוד נושאים מקצועיים וחידושים הקשורים לתפקיד, ללמוד מיומנויות ניהול חדשות ועוד.

 

הכותבת היא מאמנת מנהלים בכירה ומומחית בליווי ואימון אישי למנהלים צעירים וחדשים, מנחה סדנאות לפיתוח מיומנויות ניהול, יוזמת ומקיימת 'קהילת מנהלים צעירים'.

 

לקבלת מידע ולהצטרפות בחינם לקהילת מנהלים צעירים

 

לדף ההטבה עבור בוגרי אוני' בר-אילן

לכתבות נוספות...

מערכת AcadeME