לצאת לעצמאות

לשינוי המאתגר במעבר מסטטוס של שכיר לסטטוס של עצמאי, בין אם הוא נעשה בעל כורחו של העובד ובין אם הוא נעשה מרצון, יש יתרונות רבים. היציאה לעצמאות היא דרך נפלאה להגשמת חלומות מצד אחד ולהגדלת ההכנסות עד יצירת חופש כלכלי מצד שני.

 

העובד העצמאי הוא אדון לעצמו, הוא יכול להמשיך להתפתח ולבנות לעצמו קריירה מצליחה, המונעת מחופש פעולה מלא ומבלי להיות תלוי בהחלטות שרירותיות של הנהלה כזאת או אחרת. גם הפוטנציאל לרווחים הגדולים הוא כולו שלו.

עם זאת, היציאה לעצמאות העסקית כרוכה גם בסיכון ובאחריות. כדי לעמוד בכך נדרשת תעוזה רבה, שינוי תפיסת עולם העבודה, מחשבה מעמיקה ותכנון קפדני מקדים.

 

10 העצות הבאות יעזרו לכם להכין את עצמכם כראוי להקמת עסק עצמאי ולדעת  בפני מה אתם עומדים:

 

האם מתאים לי להיות עצמאי?
הקמת עסק עצמאי אינה מתאימה לכל אחד. בראש וראשונה ענו על השאלה: האם אתם מסוגלים לנהל ולהניע את עצמכם לבד? כעצמאים אין מישהו אחר שידרבן אתכם קדימה. מדובר בלקיחת אחריות גדולה, גיוס כוחות רבים ומוטיבציה, התמודדות עם חוסר וודאות כלכלית, שיווק בסביבה תחרותית מאד ואינסוף סבלנות עד שמגיעים לשלב הרווחיות וההצלחה.

 

סביבה תומכת
לפני ההשקעה הגדולה, הפיזית והנפשית גם יחד, וודאו שיש לכם סביבה קרובה התומכת בביצוע הצעד המשמעותי שעלול לשנות את רמת החיים שאליה הורגלתם לתקופה מסוימת. תומכים הם אלו שמאמינים בכם ובהצלחתם בעיניים עצומות. התמיכה שתקבלו מהמעגל הקרוב של המשפחה והידידים היא אחד הפרמטרים החשובים ביותר להצלחה שלכם. כשיש תמיכה ורצון מתגברים על קשיים.

 

ניסוח מטרות

פתיחתו של עסק עצמאי היא הזדמנות פז להגשמת חלום. כדי להפוך את החלום לממש לא די ברצון ובתשוקה להצליח, חשוב לנסח את החלום בצורה מילולית וברורה ולהציב לעצמכם מטרות מוגדרות. ניתן להיעזר במשפטים מנחים כגון: החלום שלי הוא ליצור מיזם או שרות או עסק בתחום ....עבור קהל היעד .... שיאפשר להם......

 

חיזוק הביטחון העצמי

כדי להתחיל בדרך החדשה הדורשת תעצומות נפש מרובות, עליכם להיות בטוחים בעצמכם. חשוב שתכירו את התכונות האישיות החזקות שלכם וגם את נקודות התורפה. יתרה מזאת, חשוב כי תעריכו את עצמכם ברמה הגבוהה ביותר, ותבטחו ביכולות ובכישורים המקצועיים שלכם. כדי להגיע לכך, מומלץ לעבור תוכנית העצמה אישית. רמת ביטחון עצמי גבוהה תקנה לכם את היכולת לשווק את עצמכם ואת העסק שלכם כמוביל בתחומו, ובכך גם לגרום לקהל היעד להאמין בכם ובמסרים שלכם.

 

תוכנית עסקית

הצעד החיוני הבא בתהליך הוא הכנת תוכנית עסקית בה נבחנת הרווחיות הפוטנציאלית של העסק, גודל השוק, תזרים המזומנים, אפשרויות המימון ועוד. תכנית זו כוללת גם את בניית חזון העסק לשנים הבאות. כשהתכנית שבניתם תשקף באופן ברור את הכדאיות שבהקמת העסק אפשר כבר לצאת לדרך.

 

מיתוג העסק

לאחר שהסתיימו שלבי התכנון הבסיסיים, הגיע הזמן ליצור לעסק מיתוג מוביל ומנצח. לשם כך חיוני לבצע בדיקת מתחרים מעמיקה ולגלות מהו הדבר שמבדל את הרעיון העסקי שלכם אל מול המתחרים בתחומכם. בהתאם לכך, יש ליצור את מיצוב העסק שלכם כלומר, להביא לכך שייתפס בעיני הצרכנים כייחודי ומציע מוצר, שרות או רעיון שאף אחד אחר אינו מציע. תהליך המיתוג כולל גם היבטים ויזואליים של עיצוב לוגו, עיצוב כרטיסי ביקור, כתיבה, הפקת דפי פרסום באינטרנט ומוצרים ממותגים נוספים.

 

ניהול חשבונות

יחד עם פתיחת העסק ואפילו עוד לפני ביצוע העסקה הראשונה יש לפתוח תיקים ברשויות המס השונות. כמו כן,כל עסק עצמאי מחויב בתיעוד ורישום פעולותיו הכספיות. אם אינכם אנשי מקצוע בתחום ניהול הכספים מומלץ בשלב זה, גם אם עדיין מדובר בעסק קטן, לשכור את שרותיו המקצועיים של מנהל חשבונות או רואה חשבון שהוא אמין בעיניכם.

 

לדאוג לעתיד

כשכירים החוק מחייב את המעביד להפריש לכם בכל חודש קרן פנסיה וביטוחים, אבל כעצמאים האחריות הזאת מוטלת עליכם. כיום קיים בשוק היצע עצום ומגוון של תכניות ביטוח ופנסיה ולכן מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע המתמחה בעניין. יחד עם יועץ הפנסיה תוכלו לבנות תכנית מסודרת של הפרשות לחיסכון לעתיד, המותאמת לצרכיכם וליכולותיכם, ובמקביל לדאוג גם לביטוח על אובדן כושר עבודה.

 

ייעוץ קריירה

כדי להפחית את החששות ולקבל הנחייה ממוקדת בכל הנוגע להקמת עסק עצמאי כדאי להיוועץ באיש מקצוע שיצייד אתכם בארגז כלים לקראת השינוי הגדול בחייכם. כמו כן ניתן להיעזר בגופים ממשלתיים המעניקים הדרכה ותמיכה ליזמים ולבעלי עסק חדשים כמו הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים של משרד הכלכלה.

 

מוטיבציה וסבלנות

על מנת לשפוט את מידת הצלחתו של עסק חדש, דרושה פרספקטיבה של מינימום שנה שלמה שבה העסק עובד באופן שוטף ורציף. לכן, למוטיבציה, לנחישות, לשאפתנות ולסבלנות שלכם יש השפעה מכרעת על הצלחת העסק. חשוב שתצאו לעבודתכם בכל בוקר עם שמחה בלב ותכירו בהזדמנות שניתנה לכם לממש את חלומכם ואת הפוטנציאל האישי שלכם. התחושה הזו, היא שתוביל אתכם להתמודדות מוצלחת עם האתגרים שבהקמת העסק שלכם.

 

הכותבת, תמי בן גדעון, בעלת תואר שני בתקשורת פוליטית ומדעי המדינה מבר-אילן, מפתחת שיטת A.C.M. להעצמה ולמיתוג אישי וארגוני, יועצת ומרצה להקמה, ניהול ושיווק עסקים בחברת מעוף BDO- הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים של משרד הכלכלה.

לכתבות נוספות...

מערכת AcadeME